KROŽKI
Astronomski večer na Predmeji
Jasen in vetroven dan v dolini je prinesel večerno nebo brez oblakov. Prihod iz Ajdovščine na Predmejo v mraku pa je povedal, da bo večer zelo mrzel in veter vzdržen. Bili smo dobro pripravljeni na mraz, saj smo se že dolgo pripravljali na ta večer, ki so ga vedno...
Po obali Tržaškega Krasa
Krožek Zgodovinska potepanja se je v lepem, vetrovnem četrtkovem dnevu potepal po obali Tržaškega Krasa. Avtobus 50 + potnikov nas je zapeljal do Devina. Ob vodičevi razlagi smo si ogledali park okoli Devinskega gradu, vrgli pogled na nekdanji grad, ki so ga uničili...
Astronomija v letu 2025
Kakšna opazovanja na nebu nas čakajo v tem letu? Astronomski krožek vključuje 10 članov. Na rednih srečanjih pregledamo dogodke iz področja astronomije. Obdelamo dogovorjeno tematiko (video, PP), ki jih pripravi mentor Jože Rutar. Žal nam je v preteklem letu nagajalo...
🪐 ASTRONOMIJA
Mentor Jožef Rutar
Z udeleženci bomo organizirali astronomski večer, spremljali aktualne astronomske novice in najnovejša odkritja na področju astronomije, obravnavali zodiakalna ozvezdja kot pripravo na izdajo brošure ali razstave. Obiskali bomo tudi observatorij.
Srečanja enkrat mesečno – vsak 1. četrtek v mesecu od 15.00 do 16.30 v dvorani.
🎲 DRUŽABNE IGRE ZA ZABAVO IN TRENING MOŽGANOV
Animatorka Cvetka Vidmar
Člani krožka kar dobro obvladamo več iger s kartami kot je remi, briškola in trešet ter skip-bo in tudi v novem študijskem letu nameravamo s tem nadaljevati. Naše osnovno znanje taroka, ki smo si ga pridobili pod mentorstvom Erika in Franca, bomo še poglabljali ter si ob tem urili spomin in koncentracijo.
Letos želimo posvetiti veliko časa tudi učenju šaha, ki je miselna igra z dolgo tradicijo. Vabimo nove člane, da se nam pridružijo.
Srečanja enkrat tedensko ob ponedeljkih od 17.30 do 19.00.
🧬 KREPITEV SPOMINA
Mentorica Blanka Samec
Optimalno število udeležencev v skupini je 8 do 10, zato bi ob večjem vpisu oblikovali dve skupini. Srečevali bi se dvakrat mesečno. Program bo prilagojen vsaki skupini posebej.
Spoznali bomo vaje, s katerimi lahko izboljšamo koordinacijo gibov in dosežemo boljše ravnotežje. Vsakokratno kratko predavanje bomo popestrili z različnimi vajami za lažje pomnjenje: zaporedja in druge aritmetične naloge, vaje iz logike, uganke, besedne premetanke, vaje za boljšo orientiranost v prostoru, vaje za krepitev besednega in prostorskega spomina, sproščanje z dihalnimi vajami …
Predstavili bi se na enem od srečanj univerze ali v okviru Tedna vseživljenjskega učenja.
Srečanja dvakrat mesečno – vsak 2. in 4. četrtek v mesecu od 15.30 do 17.00 v ateljeju.
🕰️ LITERARNA ZGODOVINA: KRATKA ZGODBA V SLOVENSKI KNJIŽEVNOSTI
Mentorica Ivana Slamič
Po nekaj letih spoznavanja literarnega ustvarjanja v slovenskem jeziku na obeh straneh slovenske zahodne meje, na Primorskem, širimo branje in vrednotenje predvsem kratkih zgodb v slovenski književnosti in v svetovni literaturi.
Kratka zgodba je zgoščeno sporočilo o posamezniku in njegovem življenju, čustvovanju, spoznavanje njenih zakonitosti nas vodi k poglobljenemu branju drugih literarnih del, katerih izhodišče je zgodba.
Časovni okvir del, ki jih bomo spoznavali, bo od slovenskega realizma do sodobnosti, ob tem pa bomo spoznavali tudi sočasno evropsko in svetovno literarno ustvarjanje, ki je vplivalo na naše ustvarjalce (Čehov, Kafka, Bachman, Kiš …). Med slovenskimi avtorji in avtoricami bo še vedno dovolj prostora za spoznavanje del, ki ubesedujejo življenje ljudi na obeh straneh zahodne meje države.
Poudarjene metode dela bodo: predavanje, branje, pogovori o prebranem, vrednotenje prebranega, razvijanje izražanja lastnega mnenja. Načrtujemo srečanje vsaj z dvema ustvarjalcema ali ustvarjalkami.
Srečanja dvakrat mesečno – vsak drugi ponedeljek od 14.30 do 16.00 v učilnici.
🎎 LUTKOVNA SKUPINA ŽAR
Mentorica Mara Perger
V tem študijskem letu bomo nadaljevali z igranjem lutkovne igrice Zeleni fantek. Ponovno bomo na oder postavili lutkovno igrico Pestrna, s spremenjeno sceno in z nekoliko krajšim besedilom.
Spomladi 2025 bi pa začeli razmišljati o novi igrici. Upamo, da nam bo uspelo, ker nas čaka veliko dela.
K vpisu vabijo vse, ki bi radi spoznali čudoviti svet lutk.
Vaje enkrat tedensko oziroma pogosteje pred predstavami.
🎻 POTOPIMO SE V GLASBO – ČAROBNOST ZVOKOV
Mentor Igor Hodak
V lanskem študijskem letu smo bili osredotočeni na glasbena obdobja, skladatelje in njihova dela. V letu 2024/25 bomo še naprej odkrivali nevidne glasbene svetove. Ob pomoči informacijsko komunikacijske tehnologije (IKT) bomo potovali skozi glasbeno-zgodovinska obdobja, spoznavali skladatelje in njihova dela.
Razložili bomo osnove notnega zapisa in poskušali tudi sami ustvarjati glasbo. Ustvarjalno bomo raziskovali glasbo in zvoke ter kritično debatirali o kvaliteti in o različnih glasbenih obdobjih in glasbenih zvrsteh.
Govorili bomo o pomenu glasbene kulture in umetniške kreativnosti nasploh. Znotraj skupine bomo raziskovali in predstavili izbrano glasbeno zvrst. Naučili se bomo tudi, kako je treba poslušati in kako proizvajati zvoke (zvok, ton, šum, infrazvok, ultrazvok, psihoakustika).
Izdelovali bomo enostavne inštrumente in oponašali zvoke iz narave. Naučili se bomo tudi, kaj je to zvočno onesnaževanje. Kritično bomo poslušali različne pesmi in v njih iskali kvaliteto in užitek v glasbeni čarovniji. Ves čas pa bomo razvijali pozitiven odnos do glasbe.
Srečanja dvakrat mesečno – vsak 1. in 3. četrtek v mesecu od 17.00 do 18.30 v ateljeju.
📺 SPET V KINO
Animatorka Jana Črnigoj
Tudi letos bomo spet hodili v kino. Izbirali bomo med dobrimi starimi filmi. Upajmo, da bo kakšna projekcija več kot lani, kar pa je odvisno od gostote naših dejavnosti in zasedenosti kinodvorane, ki nam jo občina daje brezplačno. Ogled filma je namenjen našim študentom in tudi tistim, ki na študij šele prihajajo. Se vidimo v kinodvorani.
🍀 SPOZNAVANJE NARAVE
Mentorica Irena Breščak
Ne načrtujemo novosti, ker se je dosedanji nabor dejavnosti dobro obnesel – ogled kraške jame, naravoslovnih znamenitosti v muzejih in na prostem, ekskurzije v domači okolici, predavanja in srečanja s strokovnjakom.
Srečanja enkrat mesečno, predvidoma ob četrtkih.
🎨 UMETNOSTNA ZGODOVINA
Mentorica Tanja Cigoj, somentorica Tina Ponebšek
Nadaljevali bomo s programom, začetim v lanskem šolskem letu, torej z Likovnimi zgodbami iz javnih zbirk na Goriškem in Krasu, Utrinki iz galerijskih zbirk in stalne zbirke Vena Pilona, ogledi priložnostnih občasnih razstav in morebitnih gostovanj Pilonovih del.
Z obiski monografskih javnih zbirk na Goriškem in Krasu bomo spoznavali pestro kronologijo, ikonografijo in zvrsti likovne ustvarjalnost na Goriškem ter pomen ohranjanja in dostopnosti le-te znotraj javnih zbirk.
V depoju Pilonove galerije hranimo več likovnih in fotografskih zbirk – na sprehodih med podarjenimi in odkupljenimi deli v eni od njih, v Zbirki Pilonovih prijateljev, bomo odkrivali raznolikost likovnih slogov, zvrsti in tehnik.
Pilon je bil nedvomno vsestranski umetnik – njegovi likovni in fotografski zapuščini se pridružuje tudi majhen, a vsekakor pomemben del ustvarjalnosti. Pilona slikarja, grafika in fotografa dopolnjuje Pilon kot človek besede ter skozi podarjeno ‘zasebno knjižnico’ tudi kot bralec.
Ogled priložnostnih občasnih razstav znanih imen iz sveta likovne umetnosti, fotografije in arhitekture v slovenskem in čezmejnem prostoru ter umetnikov, tudi sodobnih, katerih delo se navezuje na naš goriški ter širši slovenski prostor in/ali na umetniški opus Vena Pilona. Ogled morebitnih gostovanj Pilonovih del v drugih muzejih in galerijah v slovenskem in čezmejnem prostoru.
Srečanja potekajo enkrat mesečno – vsak 1. ponedeljek v mesecu od 10.00 do 11.30 v dvorani ali na terenu.
🖋️ USTVARJALNO PISANJE
Mentorica Ivana Slamič
Ob predavanjih, pogovorih, vajah in zapisih lastnih besedil, ob predlogih popravkov napisanega članice in člani krožka spoznavajo zakonitosti literarnega ustvarjanja, se sproščajo in ustvarjajo predvsem kratke zgodbe ter pesmi. Spoznavajo pomembnost razlike med dejstvi in izmišljijo (fikcijo), poslušajo in vrednotijo dela drugih, poglabljajo razumevanje samega sebe in drugih, predstavljajo svoja dela drugim (Mostova čitalnica in druge prireditve), se udeležujejo natečajev in po možnosti drugih delavnic ustvarjalnega pisanja. Poglabljajo svoje jezikovne sposobnosti (kompetence) in vrednotijo svoj lastni razvoj.
Mentorica pri svojem delu uporablja strokovno literaturo, izhaja iz svojih učiteljskih spoznanj in bralskih izkušenj ter poudarja pomen izpovedi za osmišljanje lastnega sočutnega bivanja z drugim.
Srečanja dvakrat mesečno – vsak 2. ponedeljek od 14.30 do 16.00 v učilnici.
📷 VIPAVSKA SVETLOBA – FOTOGRAFSKI KROŽEK
Mentorica Polona Ipavec
Krožek bo udeležencem ponudil celovit vpogled v svet fotografije, od tehničnih osnov do umetniškega izraza ter jih spodbudil k nadaljnjemu raziskovanju in izboljševanju svojih veščin.
Srečevali se bomo dvakrat mesečno in nadaljevali z osvojitvijo osnov likovnih prvin, kot so linije, oblike, barve in teksture, kar je ključno za grajenje fotografske podobe.
Poglobljeno se bomo posvetili fotografskim prvinam in osnovnim pravilom kompozicije, vključno s pravilom tretjin in zlatim rezom.
Udeleženci bodo spoznali različne fotografske žanre, kot so portretna, krajinska, makro in ulična fotografija.
Poleg tehničnih vidikov bomo raziskovali tudi umetniško izražanje v fotografiji, kar bo udeležencem omogočilo razvijanje lastnega sloga in pripovedovanja zgodb skozi njihove fotografije.
Kombinacija terenskega dela in diskusije fotografij bo udeležencem omogočila celovito učenje, kjer bodo lahko teorijo in tehniko preizkušali v praksi ter se nato skozi analizo in povratne informacije naučili, kako se izboljšati.
Načrtujemo tudi fotografsko razstavo.
Srečanja vsak drugi torek od 18.00 do 19.30 v ateljeju.
🕰️ ZGODOVINSKA POTEPANJA
Mentor Edo Pelicon
Najprej zahvala in čestitke Zdenki Žigon za strokovno in predano vodenje krožka. Zavedam se, da bo težko stopiti v njene čevlje (čeprav imam št. 47). Zavedam se tudi, da je Zdenka v vseh teh letih s krožkom obiskala večino zanimivih destinacij in se bo težko izogniti ponovitvam – bomo pa iskali v teh krajih nove pridobitve ali drugačne poudarke, zanimive za vse generacije članstva v Mostu.
Glede na visoke cene najema avtobusov bi poskusili pripraviti kakšen izlet z javnim (za upokojence brezplačnim) prevozom, recimo z vlakom na Most na Soči, Bled. Prav tako bi veljalo Zgodovinska potepanja še bolj združevati z drugimi krožki, denimo bližnja mesta v Furlaniji s krožki italijanskega jezika (Oglej, Gradež, Čedad, Videm), tudi s krožki umetnostne zgodovine, glasbe, fotografije, spoznavanja narave (Marano Lagunare), aranžiranja cvetja (Ortogiardino Pordenone), folklore (jurjevanje v Beli krajini) …