Pravzaprav se moramo zahvaliti podpredsednici Društva Most ge. Jani Črnigoj, ki je na sestanku upravnega odbora predlagala, da bi poskusili oživiti filmsko kulturo v našem domačem okolju in vsem nostalgikom, članom in nečlanom Društva Most, omogočili ogled starih dobrih filmov. Zavihala je rokave, se povezala s Kinoteko v Ljubljani in »postavila na noge« krožek Spet v kino.

Tako smo se v petek, 27. oktobra 2023, zbrali v Dvorani prve slovenske vlade v Ajdovščini. Po pozdravnem nagovoru predsednika društva Most, g. Staneta Kodeleta, je spregovorila ga. Jana in nam na njen iskriv način opisala vso prehojeno pot od ideje o filmskem krožku do našega prvega srečanja, zaželela nam je prijetno doživetje in nas povabila tudi na naslednjo predstavo, ki bo v mesecu januarju. Ga. Mirjam Kalin nam je na kratko orisala mojstrovino francoskega režiserja Jacquesa Demyja, romantično glasbeno dramo Cherbourški dežniki, za katero je prejel Zlato palmo na Kanskem filmskem festivalu leta 1964 in ki spada med 100 najboljših neangleških filmov vseh časov. Nepozabno glasbo je napisal Michel Legrand, v glavnih vlogah pa sta nastopala Catherine Deneuve in Nino Castelnuovo.

Zleknila sem se na svojem sedežu v pričakovanju tistega čarobnega trenutka, ko se dvorana potopi v temo in se na velikem platnu prične odvijati filmska zgodba …

Že takoj na začetku, ko se v sivini dežnih kapelj pred našimi očmi sprehajajo živobarvni dežniki, nas režiser popelje v bogastvo estetskih užitkov. Kot bi nas želel nahraniti z barvitostjo, ves čas usklajuje odtenke oblačil nastopajočih z barvami fasad na ulici ali vzorci na tapetah v notranjih prostorih in se domiselno poigrava s prepletanjem najrazličnejših čistih barv na način, da doseže popolno harmonijo. Prefinjeno krojene obleke nastopajočih so v meni zbudile občutke iz otroštva, ko sem na skrivaj odprla mamino omaro in občudovala njene iz gladko padajočega blaga precizno zašite primerke garderobe.
Zgodba govori o dveh mladih, ki se vroče zaljubita in sanjata o skupni sreči. Potem pa njega vpokličejo na služenje vojaškega roka in ga pošljejo v nemirno Alžirijo, Geneviève pa ostane sama v Cherbourgu in pod srcem nosi njegovega otroka. Velika razdalja, težavno dopisovanje, boleča osamljenost in tesnoba zaradi negotove prihodnosti jo vodijo do poroke z drugim snubcem. Ko se Guy po dveh letih vrne iz vojske, ljubljenega dekleta ni več v domačem mestu. Prepusti se malodušju in izgubi službo. S pomočjo novega dekleta pa se pobere in si ustvari svojo družino. Film se zaključi s prizorom pred njegovo bencinsko črpalko, ko zvečer tiho naletavajo snežinke, on pa se razposajeno igra na snegu s svojim otrokom …
Z božajočo glasbo in mavričnimi barvami nam režiser pripoveduje o človeškem hrepenenju po sreči, ki se nemalokrat razblini na čereh usode. Vendar pa življenje vedno znova najde pot, da se osmisli in nadaljuje…

Vlasta Iljič Brecelj