Lutkovna skupina Žar letos praznuje dvajsetletnico svojega delovanja. Pričeli so kot dramska skupina pod vodstvom ge. Ade Vidmar, zavihali so rokave in se prepustili ustvarjalnosti. S predstavo Ajdovska tržnica so »hudomušne branjevke« kar sedemdesetkrat razveseljevale ožjo in širšo okolico. Kot primer dobre prakse za dobrobit domačega okolja so Ajdovščino marca 2007 v okviru evropskega projekta LACE obiskale članice ljubljanske tretje univerze s predstavniki projekta iz osmih držav, da bi spoznali prostovoljno delo v naši tretji univerzi Most, gostom so zaigrali odlomek dramskega prizora Nazaj v planinski raj. Oktobra 2007 je Andragoški center Slovenije ob tednu vseživljenjskega učenja v Cankarjevem domu podelil skupini Žar prestižno priznanje za izjemne učne uspehe in bogatitev lastnega znanja.

Pred 16 leti so se iz dramske prelevili v lutkovno skupino. Izmed številnih uspešnih uprizoritev naj izpostavim le Palčico, prirejeno po Andersenovi pravljici, ki so jo postavili na lutkovni oder leta 2011 in z njo nastopali tudi na prvem mednarodnem festivalu »Znanje, kultura in tretje življenjsko obdobje« v Škofji Loki.

Julija 2018 so v Dvorani prve slovenske vlade v Ajdovščini izvedli premiero nove predstave, ki je navdušila tako otroke kot odraslo občinstvo. Ga. Klara Štrancar je za lutkovni oder priredila besedilo znane Bevkove povesti Pestrna  in jo približala sodobnemu otroku, vsebino je domiselno obogatila z Gregorčičevimi verzi. Sceno je pripravila ga. Silva Copič, ki je sodelovala tudi pri režiji z go. Maro Perger. Pri postavitvi lutkovne predstave jim je pomagal priznani slovenski lutkar g. Jože Zajec, ki je tudi izdelal lutke. Po zatišju javnega življenja v času epidemije Covida so s predstavo gostovali v številnih osnovnih šolah, v Ciriusu, Hiši mladih, domovih za starejše, krajevnih skupnostih… Septembra 2021 so se s Pestrno predstavili na Festivalu za tretje življenjsko obdobje v Cankarjevem domu. Aprila 2022 je Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje znotraj projekta »Pojdi, dosezi, prejmi nagrado« v programu Erasmus+ gostila evropske strokovnjake iz sorodnih univerz. Mednarodna študijska skupina iz Litve, Latvije, Nizozemske in Bolgarije je kot zgled dobrega dela na področju prostovoljstva in vseživljenjskega učenja želela spoznati razvoj in delovanje lutkovne skupine Žar v Ajdovščini. Srečanje je potekalo zelo prijateljsko in sproščeno, z zanimanjem so si ogledali nekaj odlomkov Pestrne z glasbeno spremljavo in prisluhnili našim dobrim praksam, da bi koristne izkušnje lahko prenesli tudi v svoje okolje.

Letos so v Žaru pripravljali novo predstavo, igro Vinka Möderndorferja z naslovom Zeleni fantek. Jeseni sva jih s predsednikom Društva Most, g. Stanetom Kodeletom, obiskala na vajah. Pred veliko zgradbo nasproti Uprave enote Ajdovščina sta naju pričakali mentorica lutkovne skupine ga. Mara Perger in animatorka ga. Klara Štrancar. Po temačnem stopnišču smo se povzpeli v prvo nadstropje, v njihovem prostoru pa je zažarela drugačna svetloba in ustvarjalna iskrica je preskočila tudi na naju. Živahno smo se pomenkovali, opazila sem lesk v njihovih očeh, drobne poteze zadovoljstva, ki so se
risale okrog ust ter nežne kretnje rok, ki so nam razkazovale lutke. Poslušala sem njihove glasove, zveneče, žametne, globoke, nežne … Le kako so si razdelili vloge? Je videti lik ob prvem branju le kot skelet, sestavljen iz golih besed, ki šele s ponavljanjem in piljenjem postopoma pridobi svoj pravi
obraz in značilno obnašanje? Jih ti nevidni prijatelji spremljajo tudi doma in jim kar sredi običajnih hišnih opravil prišepetavajo svojo zgodbo, da so zvečer na vajah lahko boljši, še boljši? Prestavila sem se v trenutek tik pred začetkom premiere, ko nastopajoči stojijo za odrom, v dvorani pa valovi morje
pridušenih glasov. Kepa vznemirjenosti v želodcu, utripanje srca, ki odzvanja v ušesih, rahlo potne dlani … Potem pa dvorana umolkne, čas se zgosti v eno samo točko, energija skupine Žar se prelije v lutke in oder zaživi …

Premiera lutkovne igrice Zeleni fantek bo v petek, 17. novembra 2023, ob 18.00 v Dvorani prve slovenske vlade v Ajdovščini. Toplo vabljeni!

Vlasta Iljič Brecelj,
koordinatorka tečajev in krožkov Društva Most

Fantek in punčka, glavna junaka nove lutkovne predstave