Zgodovinska potepanja po Industrijski dediščini Ajdovščine z dijaki Srednje šole Veno Pilona

V sončni, a burjasti novembrski sredi smo se pridružili Projektnemu dnevu Srednje šole Vena Pilona in skupaj z dijaki raziskali del poti Industrijske dediščine Ajdovščine. In ker je bila sreda so se nam pridružili še sredini pohodniki (Aktivno druženje vasi LU Ajdovščina skupaj s Planinsko sekcijo Kamnje). Skozi Slejkote smo odšli proti Grivčam, poiskali rojstno hišo Filipa Terčelja in ob novem cevovodu prišli do Fužin, kjer so pravzaprav začetki ajdovske industrije. Nadaljevali smo do ostankov še pred 130. leti velikopoteznih Nussbaumovih obratov, kjer lahko še v in ob strugi sledimo zasnovam nekdanjih objektov. V Palah so se nam pridružili dijaki, ki so nam prijazno pomagali, da smo lahko s pametnimi telefoni preko QR kode na tablah, ki stojijo ob posameznih objektih tehnične dediščine, prebrali in poslušali zapise o nekdanjih tovarnah, obratih in delavnicah. V Palah od nekdanjih mogočnih štirinadstropnih stavb (skozi čas so bile tu: pivovarna, žganjarna, obrat za luščenje ječmena in riža, mehanični mlin, tovarna konzerv podjetje za izdelavo električnih aparatov …) ni niti sledu z izjemo dveh »tunelov«, ki so služili kot kletni prostori pivovarni. Mimo elektrarne (1931. leta ) smo naš potep zaključili pri nekdanji Kumarjevi papirnici, ki je bila v sedemdesetih letih 18. stoletja, na vrhuncu svojega obratovanja, največji obrat v papirniški panogi na današnjem slovenskem ozemlju. Tako seniorji kot dijaki smo se razšli obogateni z novim znanjem. Na spletni povezavi https://ida-ajdovscina.si/  lahko tudi sami spoznavate bogato industrijsko dediščino Ajdovščine.

Zdenka Žigon