Zunaj je sijalo sonce, po travnikih je še ležala slana. S krožkom Spoznavanje narave smo se odpravili v električno osvetljeno podzemlje jame Vilenica. Poimenovana je po meglicah, ki se v zimskih dneh dvigajo iz jame in so nekoč v njej bivale vile. Najstarejša turistična jama v Evropi. Že v 17. stoletju so vanjo vodili popotnike. Do odkritja Postojnske jame je slovela kot največja, najlepša in najbolj obiskana jama matičnega Krasa. Po desetletjih zapuščenosti je “vstala iz pepela”, ko so jo uredili jamarji Sežanskega jamarskega kluba. Po 500 stopnicah, ki se vijejo gor in dol, sijejo kapniki različnih oblik in velikosti v rjavih, rdečih, sivih in belih odtenkih. Nedvomno najbolj barvita jama pri nas. Jamski barok. Prijazni vodniki pa povedo marsikatero zanimivost. V vhodni Plesni dvorani podelijo vsako leto mednarodno literarno nagrado Vilenica. Hvala prijaznemu vodiču Jordanu. Nazaj grede še kavica v slaščičarni v Lokvah.

Irena Breščak