Mostovi pohodniki smo na sončno soboto prehodili Napoleonovo/Vicentinijevo pot do gradu Miramare. Na željo pohodnikov smo ponovili to pot, ki smo jo obiskali že novembra 2022.

Avtobus nas je pripeljal do Proseka (Kontovel) od koder smo najprej šli po lepi razgledni poti visoko nad Trstom do obeliska na Občinah. Tu smo obrnili proti zanimivi piramidasti cerkvi na Griži – svetišče na Vejni. Potem še spust po stezi do Proseka. Tu sta dve pohodnici izbrali lažjo varianto in nadaljevali z avtobusom, ostali pa smo izbrali pešpot za Miramar – Sentiero natura. Mimo Kontovelske mlake in železniške postaje Miramar smo vstopili v park Miramar, kjer smo si dali čas za ogled parka in kavico. Ob izhodu smo se zopet vkrcali na avtobus in se zapeljali v Lipo pod Trsteljem, kjer nam je prijazni domačin Božo (turistična kmetija Leban) postregel s kmečko pojedino ter na koncu še zaigral na harmoniko.

Branko Lavrenčič

Foto: Branko Lavrenčič, Vili Vetrih