V okviru januarskega srečanja krožka Zgodovinska potepanja nam je bibliotekarka Lavričeve knjižnice Franka Koren predstavila javne spomenike in obeležja v mestu Ajdovščina. To niso samo skulpture, kipi, so tudi razne spominske plošče in še kaj bi se našlo. Leta 2016 je Andrej Kogoj, profesor zgodovine in geografije, popisal javne spomenike v mestu Ajdovščina, letos pa je bibliotekarka Franka Koren zapise obdelala in pripravila za vnos na portal KAMRA, kjer si jih lahko ogledamo tudi na spletu. Kar 32 zapisov predstavlja utrinke iz zgodovine našega kraja vse do danes, ki so si zaslužili takšno ali drugačno obeležje. Na portalu Kamra (https://www.kamra.si/) najdemo razne domoznanske vsebine, znane osebnosti, razne dogodke, stare fotografije. Lavričeva knjižnica je za portal Kamra prispevala še naslednje vsebine: Alojz Bajc – olimpijec iz Ajdovščine, Kam so šle vse fabrike?, Obeležja vojne za Slovenijo – ohranjanje spomina na Goriškem, Zasebna knjižnica Stanislava Bačarja, Življenjska zgodba Franca Pračka. Vabljeni, da si jih na Kamri tudi ogledate.

Zdenka Žigon

Foto Jana Maraž