Sprehod, ki je ratal kratek pohod

Sijaj, sijaj sončece, ker je zelo mrzlo … Kratek pohod s parkirišča na Cesti proti Vipavskemu Križu. Štiriperesna deteljica je po kratki hoji po asfaltu zavila na poljsko pot okoli Križa, prečkala cesto Kukovže-Wajdušna in se po nekdanjem kolovozu podala proti Križu. S strme ceste proti parkirišču za gradom nas je zvabila kolesarska steza s skakalnicami in strmim (kakor za katero) vzponom. Mimo šole, ki je v delu obnovljenega gradu v lasti Attemsov, v kapucinsko cerkev sv. Frančiška. Brat Placid, kapucin, ki sem ga prosila za par besed o cerkvi in samostanu, nam je povedal marsikaj zanimivega. V cerkvi je največja baročna slika na Slovenskem – Slava Svete Trojice. Ogledale smo si tudi knjižnico, povezano s kapucinskim pridigarjem Janezom Vipavskokriškim (ups, Svetokriškim). Komunistična oblast je namreč v petdesetih letih Sv. Križ na Vipavskem preimenovala v Vipavski Križ. Križ je bil enkrat mejstu! Iz samostanske jedilnice je lep pogled na Male in Velike Žablje in Vipavske griče nad njimi. Še pogled na samostanski vrt in vrnitev po asfaltirani cesti na izhodišče.
Irena Breščak
Foto: Irena Breščak, Marija Podgornik, Vesna Bratina