Društvo MOST – Univerza za tretje življenjsko obdobje Ajdovščina je v svoji dvorani v Ajdovščini priredilo likovno razstavo del, v veliki večini ustvarjenih v letu 2023, v tehniki oglje – papir, katerih avtor je Bojan Kovač. Slavnostno odprtje razstave je bilo v petek 9. februarja. Avtorja in njegovo delo je predstavila Bojanova likovna mentorica Silva Copič, o kulturnem prazniku ob 8. februarju in tudi o razstavi sami pa je spregovoril Edo Pelicon. V programu so sodelovali: Folklorna skupina MOST – harmoniko sta za prikazane plese igrala Slavko Likar in Simon Štokelj. Nastopili so še pevka Ana Štokelj – na harmoniko jo je spremljal Simon Štokelj – in mlada harmonikarica z Glasbene šole Vinka Vodopivca Špela Troha.
Na slikah so predvsem portreti in Bojan, malo v šali, reče: »Portrete redkokdo riše in lotil sem se jih jaz.« In še doda: »Od vseh portretistov mi je najbliže Josip Tominc …«

Na vabilo na razstavo je Bojan dal napisati misel:
Še vedno svet je črnobel in mavrica je utvara …

Naj bo ta misel z vabila vodilo k zapisu o razstavi sami …
Na zavihku tega vabila piše tudi, da je Bojan Kovač član Društva MOST, da se predstavlja s ciklusom portretov, živalskih likov in človeških figur v tehniki oglje – papir. Upodobljene človeške figure so poklon delu, nekaterim poklicem in dejavnostim, večinoma iz preteklega časa. Resničnost odslikava črno-beli svet …
Nekatere slike je Bojan najprej naslikal v akrilu, na les, šele nato z ogljem. Taka je slika Čevljar Darko, o kateri Bojan pove tudi ozadje nastanka. Ta mu je še posebej ljuba. Čevljar Darko je bil Bojanov prvi sosed in otrok je k njemu pogosto zahajal. Bojan se spominja tistega duha po usnju in čevljarskem lepilu. V njem se izriše podoba starejšega moža, ki z enakomernimi udarci v obuvalo zabija lesene žebljičke. Enega po enega jemlje izmed ustnic in si tu in tam popravi očala. Vmes pravi in pripoveduje, ne da bi oči odmaknil od čevljarskega kopita. Bojan ga je poslušal še kasno zvečer, tako da ga je kdaj prišla iskat mama …
Tudi sliko čevljarja Darkota je Bojan prvo naredil na les, v akrilu – ta je zdaj v čevljarskem muzeju v Lokavcu.

Vabljeni na ogled bogate razstave do ponedeljka, 11. 3. 2024, v dopoldanskem času oziroma po dogovoru.

Franc Černigoj

Fotografije: Polona Kovač