ZGODOVINSKA POTEPANJA: TRŽIČ

v četrtek, 16. 5. 2024, 

zbirno mesto ob 14.15 na avtobusni postaji Ajdovščina

 

V maju bomo s krožkom Zgodovinska potepanja obiskali Tržič. Tržič (italijansko Monfalcone) je mesto in občina v Goriški pokrajini italijanske dežele Furlanije – Julijske krajine in je središče Medobčinske zveze Kras–Soča–Jadran. Leži na severozahodni obali Tržaškega zaliva, v bližini izliva reke Soče. Tržič je pomembno industrijsko središče s tovarno letal, tekstila, kemikalij in z rafinerijo nafte. Verjetno pa najbolj znano po tamkajšnji ladjedelnici Fincantieri, kjer gradijo največje potniške križarke. Presenečeni boste, koliko slovenskega še najdemo v tem mestecu. Na pokopališču so pokopani talci, ustreljeni v gramozni jami, v ladjedelnici so delali slovenski delavci iz zaledja: z Laškega (tako imenujemo del krasa vse do Doberdoba, prebivalci so Bizjaki), s spodnjega krasa. Zato so marsikateri spomeniki v mestu dvojezični. Če bo priložnost, si bomo ogledali tudi ladjedelniški muzej.

Stroški ekskurzije: 16 EUR/osebo (ob udeležbi 40 oseb)

Dobimo se v četrtek, 16. 5. 2024, ob 14.15 na avtobusni postaji v Ajdovščini, prihod okrog 19. ure.

Prijave sprejemamo do vključno torka, 14. 5., do 12. ure.