ZGODOVINSKA POTEPANJA: VILENICA IN BOTANIČNI VRT V SEŽANI
v četrtek, 27. 2. 2025,
odhod ob 8. uri z avtobusne postaje Ajdovščina
Februarsko Zgodovinsko potepanje je prilagojeno drugi skupini naših gostov iz Turčije v projektu Erasmus+. Ob vseh dejavnostih društva bi jim radi predstavili tudi eno slovenskih znamenitosti svetovnega slovesa, kraško jamo. Najbrž smo v Postojnski jami že vsi bili, zato smo se odločili za (tudi žepu prijaznejšo) Vilenico, ki je do sredine 19. stol. slovela kot najlepša in največja, ob tem pa še najbolj obiskana jama matičnega Krasa, saj je tedaj mimo peljala trgovska pot Dunaj–Trst, v neposredni bližini pa leži tudi kobilarna Lipica. Prvi turistični obiski jame so zavedeni že leta 1633, že takrat so pobirali vstopnino. Primat so Vilenici (v njej naj bi prebivale dobre vile) odvzela nova odkritja rovov v Postojnski jami in njena dostopnost z železniško povezavo Dunaj–Trst. Toda lepote Vilenice so ostale, staro slavo pa so ji vrnili slovenski pesniki in pisatelji, ki vsako leto v Plesni dvorani podeljujejo prestižne literarne nagrade.
Do konca turističnega dela jame vodi 500 stopnic – in prav toliko jih bo treba premagati za nazaj.
Nato se bomo zapeljali do glavnega kraškega mesta Sežane, si privoščili kavico in si ogledali še eno kraško znamenitost, botanični vrt.
Leta 1848 je v Sežani grška trgovska rodbina Scaramangà iz Trsta zgradila letno rezidenco Vilo Mirasasso, ob njej pa čudovit vrt. Vanj so zasadili tudi številne eksotične rastline, ki so jih mornarji prinašali od vsepovsod, kamor so pač plule Scaramangàjeve ladje. Vrt se ponaša z neprecenljivimi kulturnimi elementi, med njimi s kopijo cesarskega rastlinjaka na Dunaju, ter rastlinsko zbirko, ki šteje več kot 170 različnih tujerodnih vrst. Zato ima danes status naravne vrednote državnega pomena.
(Ogledali si bomo tudi primerke libanonske cedre – iz te sorte dreves naj bi Noe zgradil legendarno barko, katere ostanke naj bi našli na pobočju najvišje gore v Turčiji, Ararata.)
Odhod v četrtek, 27. februarja 2025, ob 8. uri z avtobusne postaje Ajdovščina. Strošek znaša 26 EUR (prevoz, vstopnine, vodenje) pri 40 udeležencih. Prijave zbiramo v pisarni do vključno ponedeljka, 24. 2., do 12. ure po elektronski pošti most.u3@gmail.com ali na številki 051 205 242 (v dopoldanskem času).
Priporoča se pohodna obutev. V jami je 8 stopinj C, lahko da bo topleje kot zunaj.