V tednu od 24. do 28. 2. 2025 smo na naši UTŽO Ajdovščina – Društvu Most gostili Erasmus+ skupino turških učiteljev, ki so prišli opazovat, kakšen je pristop in način dela v naši organizaciji. Spoznali so pestro paleto Mostovih dejavnosti. Obiskali so skupini »Ustvarjanje z glino« in »Klekljanje«, prisluhnili so predavanju o kraških jamah mentorice krožka »Spoznavanje narave«, plesali so s Plesno skupino Ajda, v četrtek pa so naše gostje skupaj s krožkom »Zgodovinska potepanja« obiskale jamo Vilenica in Botanični vrt v Sežani. Občudovale so navdihujočo lepoto podzemne kraške jame, ki jo je skozi tisočletja z neverjetno umetelnostjo oblikovala narava. Uspešno so premagale dvakrat po 500 stopnic v obe smeri in tako tudi opravile test telesne vzdržljivosti za Vesnin pohod!
V petek, 28. 2. 2025, so se pridružile še zadnji naši skupini – »Krajši pohodi«. Ob 9.00 smo se zbrali na običajnem zbirnem mestu za starim mlinom v Ajdovščini in se z avtomobili odpeljali do Ceste. Na parkirišču ob železniški progi smo izstopili in se odpravili proti Malim Žabljam skozi zaselka Podhum in Makovči. Ob poti smo se ustavljali pri velikih zaplatah bujno cvetočih spomladanskih rožic: zvončkov, trobentic, vijolic, spomladanskih žafranov … Z nami je bila tudi naša dobra poznavalka narave mentorica Irena Breščak, ki se je z gostjami iz Turčije zapletla v živahen pogovor. Ogledovale in občudovale so vsako rožico posebej, naše prve znanilke pomladi so jih očarale!
Proti Vipavskemu Križu smo se odpravili po Rebru ob križevem potu. Podobe štirinajstih postaj križevega pota so v kamen vklesali člani naše kamnoseške skupine. Gostjam iz Turčije smo tako predstavili še eno pomembno Mostovo dejavnost in jim razložili simboliko križevega pota. Ogledali smo si notranjost kapucinske cerkve in se sprehodili po slikovitem Vipavskem Križu z ozkimi uličicami in lepo obnovljenimi hišami. Ob obzidju se nam je odprl pogled na prelepo Vipavsko dolino, ki jo je zlatilo februarsko sonce. Še zadnji postanek pri vratih v srednjeveško mesto Vipavski Križ smo izkoristili za skupinsko fotografijo, nato pa smo se spustili nazaj proti Cesti in našim avtomobilom. Tokratni pohod je bil sicer krajši, saj ga je Vesna prilagodila našim gostom, skupno druženje pa je bilo prijetno!
Enotedensko bivanje v Sloveniji se je za naše obiskovalce hitro izteklo, ob skupnem kosilu so še zadnjič pokramljali z našimi člani projektnega tima in se po podelitvi Erasmusovih potrdil že poslovili. Čakala jih je le še pot proti domu. V tednu, ki so ga preživeli z nami, smo jim skušali prikazati vso raznolikost naše univerze za tretje življenjsko obdobje. Zahvaljujemo se jim za izkušnjo skupnega sodelovanja in se veselimo bodočih partnerskih povezav!

Vlasta Iljič Brecelj
Fotografije: Igor Slejko, Vesna Bratina