V okviru Erasmus+ programa smo se odzvali povabilu organizacije Ankara Directorate of National Education – Direktorat za izobraževanje v Ankari (ADNE) iz Turčije in v februarju sprejeli dve njihovi skupini, učeče se odrasle in učitelje. ADNE je druga največja lokalna uprava v Turčiji. Odgovorna je za načrtovanje, koordinacijo in upravljanje vseh vrst izobraževalnih in učnih dejavnosti od predšolskih ustanov do srednjih šol, vključno z vsemi vrstami poklicnih, tehničnih in šol za posebne izobraževalne potrebe ter izobraževanja odraslih v 25 okrožjih Ankare. ADNE je odgovorna tudi za izobraževanje beguncev in študentov iz migrantskega okolja v Ankari.
Prejeli so več mednarodnih nagrad za projekte Erasmus+. Uspešno so zaključili več kot 20 projektov Erasmus+ na področju vključujočega in medkulturnega izobraževanja, demokratične kulture, izobraževanja za učence s posebnimi potrebami, begunce, interaktivnih učnih metod, večjezičnosti, nasilništva, socialnega podjetništva, digitalnih veščin, sodelovanja staršev na področjih šolskega izobraževanja, poklicnega izobraževanja, izobraževanja odraslih in mladine. ADNE je trenutno koordinator in/ali partner v številnih evropskih projektih, ki se nanašajo na vključujoče in medkulturno izobraževanje s posebnim poudarkom na beguncih.
Na področju izobraževanja odraslih sodelujejo z 32 različnimi centri v Ankari in organizirajo učne mobilnosti za učeče se odrasle in osebje. Za partnersko organizacijo so si izbrali tudi našo UŽTO Ajdovščina – Društvo Most in k nam napotili 2 skupini: skupino učečih se odraslih in skupino učiteljev. Naša organizacija se je prvič znašla v vlogi gostiteljske organizacije Erasmus+ in za vse vpletene je to predstavljalo izziv, obenem pa priložnost, da se naučimo nekaj novega, se izkažemo in boljše razumemo mednarodno sodelovanje. Projektni tim je za vsako skupino pripravil program, ki je bil zastavljen tako, da so vsi udeleženci lahko sledili in dosegli zastavljene učne cilje ne glede na nepoznavanje jezika. Učne aktivnosti za učeče se odrasle so bile osredotočene predvsem na ključne kompetence, zlasti vključevanje in raznolikost, digitalne spretnosti, ročne spretnosti, gibalno-plesne in sodelovalne razsežnosti programa. Učitelje so zanimale nove prakse in zbiranje novih zamisli z opazovanjem dela naših mentorjev. Pet dnevni program je vključeval tudi številne socialne aktivnosti kot je ogled zgodovinskih zanimivosti Ajdovščine, obisk kraških jam in kulinarične izkušnje.
Ker smo z usposabljanjem želeli vplivati tudi na razvoj medkulturnih kompetenc, so se turški udeleženci priključili programom skupaj s slovenskimi udeleženci. O ponujenih dejavnostih si lahko več preberete na spletu. Pri izpeljavi programa so sodelovali številni mentorji in osebje UŽTO Ajdovščina – Društva Most. Poudariti moramo, da so vsi sodelujoči pokazali veliko pripravljenost za sodelovanje in se potrudili, da so se naši gostje lahko aktivno vključili in se počutili sprejete.
Program smo nadgradili s povezavo z izobraževalnimi organizacijami v lokalnem okolju: Ljudsko univerzo Ajdovščina, Varstveno delovnim centrom Ajdovščina – Vipava, Zavodom BETA Garaža – Ustvarjalni prostor Ajdovščina, kjer so udeleženci imeli priložnost spoznati ponudbo programov in dobrih sodelovalnih praks. Pri promocijskih darilih in pogostitvi so nam z donacijo pomagali Fructal d.o.o. in Incom, posebno prisrčen sprejem pa je pripravil njihov rojak, g. Cetin, ki jih je sprejel in gostil v svojem podjetju DEHKATRADE.
Tovrstne povezave bomo ohranili tudi v bodoče ter z medsebojnimi izmenjavami popestrili, nadgradili in promovirali izobraževalne prakse v občini.
Po odhodu naših gostov so ugotovitve sledeče: sodelovanje z izkušeno organizacijo je za UŽTO Ajdovščina – Društvo Most velikega pomena. Od njih se bomo tudi v prihodnje lahko veliko naučili, tako s področja projektnega vodenja kot tudi programov in dejavnosti, ki jih ponujajo njihove sodelujoče šole. Sodelovanje se nadaljuje in krepi. ADNE nas je namreč povabila k sodelovanju v novem projektu, kjer bomo raziskovali različne modele UNI3 in možnosti implementacije dobrih praks v sodelujočih državah. V novembru pa odpotujeta v Turčijo dve naši udeleženki, ki bosta spoznali tehniko polstenja in nova znanja prenesli v delovanje organizacije.

Tanja Princes