Življenjepis Zdenke Žigon je pravzaprav preveč bogat, da bi ga lahko enostavno prelila v besede. Svoje življenje je posvetila širjenju bralne kulture in bogatenju znanja, ki ga je razdajala vsem generacijam v našem okolju in s tem dvigovala zavedanje o naši skupni kulturni in zgodovinski dediščini.
V času službovanja v Lavričevi knjižnici se je želela približati vsem generacijam in tudi tistim skupinam ljudi, ki se težje vključijo v običajne družbene sisteme. Razvila je bralni krožek »Beremo v naročju staršev«, za starejše v domovih je pripravila prilagojeno gradivo z večjimi črkami in jih s svojim pristopom motivirala za vključevanje v bralno značko »Primorci beremo«, s širokim znanjem in odprtim srcem je vzpostavila navezo s ŠENT -om, VDC-jem …
Sodelovala je pri organizaciji Andragoških poletnih šol pod vodstvom prof. Ane Krajnc v Ajdovščini in leta 1997 pod okriljem knjižnice z osnovanjem prvih študijskih krožkov postavila temelje za našo tretjo univerzo, ki se je nato leta 1998 osamosvojila kot Društvo Most – UTŽO Ajdovščina.
V Društvu Most je bila 14 let priljubljena mentorica krožka Zgodovinska potepanja, s svojim bogatim znanjem je širila vedenje o lokalni zgodovini, kulturi in tehnični dediščini, prirejala zanimive in poučne ekskurzije po celi Sloveniji in tudi bližnjem zamejstvu. Njene ekskurzije, ki jih je organizirala enkrat mesečno, so bile vedno zelo dobro obiskane.
Ob zaključku lanskega študijskega leta je svojo mentorsko štafeto predala nasledniku. Od nastanka naše tretje univerze dalje je ves čas dihala z Mostom! Z njenim vsestranskim znanjem, srčnostjo, odprtostjo, marljivostjo, dostopnostjo in toleranco je sooblikovala podobo naše tretje univerze, ki je iz prvih zametkov v knjižnici prerasla v trdno povezano strukturo s skoraj 40 različnimi dejavnostmi, v kateri vsak zmed nas lahko najde nekaj »za svojo dušo«. Zdenka, HVALA za tvoj prispevek!
Na Mostu smo želeli, da se njeno bogato življenjsko zgodbo sliši širše, zato smo jo kot našo kandidatko prijavili na razpis za ACS priznanje 2025. Andragoški center Slovenije je prejel kar 42 navdihujočih predlogov iz vseh kotičkov naše države. Dvanajst regijskih komisij se je znašlo pred zahtevno nalogo, za svojo regijo so morali izbrati najbolj izstopajočega – prejemnika ACS priznanja 2025. Več kot ponosni smo, da je bila izbrana naša Zdenka Žigon!
V okviru Tednov vseživljenjskega učenja, ki so že 30 let osrednja kampanja na področju učenja in izobraževanja v Sloveniji, so 15. 5. 2025 v hotelu Ljubljana Mons priredili svečano podelitev letošnjih ACS priznanj. Med dobitniki je žarela naša Zdenka! BRAVO! Njena zgodba je požela zaslužen aplavz odobravanja. Je oseba, ki ne dviguje veliko prahu, njena sled na Mostu pa je globoka …
Zgodbe letošnjih prejemnikov ACS priznanj so objavljene na spletni strani Lahko.si Vsaka zgodba je na svoj način enkratna. Od 15. 5. do 8. 6. 2025 lahko 1 x dnevno glasujemo za NAJzgodbo vseživljenjskega učenja 2025. Naj ajdovska zgodba odmeva širše!
Vlasta Iljič Brecelj, koordinatorka UTŽOA
Fotografije: Vlasta Iljič Brecelj, Stanka Hari