Dan 1: nedelja, 25. 5. 2025

Zjutraj smo se zbrali na avtobusni postaji v Ajdovščini: Vesna, Karmen, Danijel, Branko, Zorka, Marjetka in Tanja ter Vlasta. Mostova skupina GM 2 se je odpravila na Poljsko. Potovanje je potekalo brez zapletov in že takoj smo ustvarili prijetno vzdušje. Vse je potekalo gladko! Po poti nismo nikogar izgubili in malo smo se že preizkušali v znanju angleščine, pa tudi poljščine. Zvečer smo se nastanili v hotelu Črna roža. Staro mesto Torun nas je takoj očaralo s svojo bogato gotsko arhitekturo in nagradilo z odlično večerjo … Jutri pa se srečamo z našimi gostitelji …

Dan 2: ponedeljek, 26. 5. 2025

Zjutraj smo spoznavali zgodovinsko bogato mesto Torun, ki je s starim mestnim jedrom, ohranjenim delom Tevtonskega gradu in mestnega obzidja vpisano na Unescov seznam kulturne dediščine. Lepo ohranjena gotska arhitektura nas je popeljala v srednjeveški čas. Torun je mesto Nikolaja Kopernika, ki je s svojo revolucionarno heliocentrično teorijo “premaknil Zemljo in ustavil sonce”, kakor je zapisano na njegovem spomeniku. Povsod po mestu smo se srečevali z za Torun značilnimi bronastimi skulpturami, ki privabljajo pozornost mimoidočih in kar vabijo, da se z njimi ovekovečimo. Naj omenim še čudovito torunsko lutkovno gledališče, kjer nas že nad vhodnimi vrati pozdravljajo gibljive figurice!
Na Fakulteti za filozofijo in sociologijo smo se spoznali z vodstvom njihove tretje univerze, ki je neprofitna organizacija, delujejo pa v navezi z Univerzo Nikolaja Kopernika. S 1300 člani so precej večji kot naše Društvo Most, ponujajo pa zelo podobne dejavnosti kot pri nas.
Popoldne so nas povabili v Artusov dvor na proslavo ob praznovanju materinskega dne s petjem, recitacijami in sproščenim plesom. Dan smo zaključili s sprehodom na drugi breg reke Visle in si  privoščili večerni panoramski pogled na mesto.

Dan 3: torek, 27. 5. 2025

Dopoldne smo se odpravili v univerzitetno naselje Univerze Nikolaja Kopernika, kjer smo na Mednarodni integracijski točki skupaj z našimi gostitelji pripravili tradicionalno kosilo.
Univerzitetno naselje se razprostira na velikem območju ob gozdičku. Tu so številne univerze in bloki za študente,  obiskali pa smo tudi njihovo knjižnico, ki je sodobno urejena.  V okviru univerze imajo prostor, ki je primeren za druženje in za prirejanje manjših seminarjev – Mednarodni integracijski center. V kletnih prostorih je kuhinja, kjer smo zavihali rokave in si pripravili skupno kosilo. Slovenci smo skuhali našo tipično joto, ki jih je navdušila! Gostiteljice pa so nam predstavile njihove slastne pieroge, ki spominjajo na naše žlikrofe ali raviole. Polnilo za pieroge je lahko raznovrstno, nam so jih pripravili z mesnim nadevom, zelo slastni pa so bili tudi sladki, polnjeni z jagodami! Razvajali so nas s karamelnimi rezinami in sadno torto, seveda pa smo tradicionalno kosilo zaključili s slovensko orehovo potico! Po kosilu je sledil kulturni program, našemu pianistu z mednarodnim naborom skladb smo se pridružile/li še ubrani pevci!

Dan 4: sreda, 28. 5. 2025

Naši gostitelji so nas z avtomobili zapeljali do bližnjega zdraviliškega mesta Ciechocinek, ki slovi po največji leseni konstrukciji v Evropi. Z namenom pridobivanja soli so pred 170 leti postavili tri zelo razpotegnjene graduacijske stolpe v obliki podkve. Za podnožje so uporabili hrastova debla, nanje so postavili skoraj 16 m visoko konstrukcijo iz smreke in bora, ki so jo zapolnili z vejicami črnega trna. Vodo iz slanega izvira so speljali v leseni jašek na vrhu graduacijskega stolpa in jo z odtočnimi pipami precejali skozi vejice črnega trna. Zaradi sonca in vetra je voda na poti proti koritom na vznožju stolpov izhlapevala, koncentracija soli v slanici pa je naraščala od 5,8 % ob izviru do 30% slane raztopine po precejanju skozi vse tri graduacijske stolpe. S postopkom ogrevanja te slanice na visoki temperaturi so nato pridobivali kristalizirano sol. Zaradi postopka precejanja je ozračje nasičeno s solnim aerosolom, kar blagodejno vpliva na pljučne in srčne bolnike, na ožilje in lokomotorni sistem. To je privedlo do razvoja zdraviliškega turizma, kjer ponujajo naravne inhalacije solne raztopine, slane kopeli, mineralno vodo in kozmetiko iz soli …

Dan 5: četrtek, 29. 5. 2025

Zjutraj smo se s tramvajem odpeljali na obrobje mesta. Pridružili smo se skupini naših gostiteljev, ki so nas na sprehajalnem območju Skrapa opremili s pohodnimi palicami. Po osnovnem razgibavanju smo imeli kratek tečaj nordijske hoje, ki smo jo kot izkušeni Mostovi pohodniki brez težav osvojili. Skupaj smo se odpravili po lepo urejeni gozdni poti. Odmaknili smo se od mestnega vrveža in občudovali spokojnost narave, zeleni borovci so spremljali naše korake. Pot ni bila zahtevna, skozi gozd se je vila brez vzponov in spustov. Poljska je nižinska dežela in Torun leži na nadmorski višini 30 m. Sredi gozdne tišine so odmevale le naše besede. Slovenska govorica se je mešala s poljščino in prepletala z angleškimi, nemškimi in tudi italijanskimi besedami. Za medsebojno sporazumevanje je pravzaprav najbolj ključna predvsem dobra volja.
Popoldne smo obiskali Lokalno akcijsko skupino za mesto Torun, ki ima sedež v prijetno urejeni hiši z majhnim parkom s starimi drevesi. Lokalna akcijska skupina (LAS) deluje po principu “od spodaj navzgor” ter pripravlja in izvaja strategije za zadovoljevanje potreb lokalne skupnosti, predvsem si prizadeva za vključevanje in izboljšanje položaja ranljivih skupin tako, da podpira delovanje lokalnih izvajalcev z dobrimi idejami. Za uresničevanje svojih ciljev se povezujejo z lokalno oblastjo, večino finančnih sredstev pa pridobijo s projekti od EU. Predstavili so nam številne zelo koristne programe za starejše, ki povečujejo njihovo vključenost in kvaliteto življenja.

Dan 6: petek, 30. 5. 2025

Naš zadnji učni dan smo dopoldne preživeli na ustvarjalnih delavnicah. Ustvarjali smo iz papirja. Najprej smo izdelovali čestitke s tehniko guilling, kjer z zvijanjem tankih trakov iz raznobarvnega papirja oblikujemo različne podobe. Nato pa smo se naučili še tehniko iris folding, kjer dobimo na sredini obliko, ki spominja na zaslonko objektiva fotoaparata. Sprostili smo svojo domišljijo in dovolili našim rokam, da so ustvarjale zanimive živopisane vzorce.
Po delavnici so nam gostitelji priredili svečano podelitev diplom. Prijetno jih je presenetila naša odprtost, pripravljenost za sodelovanje in naša radovednost! Mi pa smo se jim zahvalili za njihovo gostoljubnost in odlično organizacijo. Na univerzi za tretje življenjsko obdobje smo spoznali veliko res prisrčnih ljudi, Poljsko in Torun bomo zapustili s prelepimi vtisi!
V popoldanskem času smo se odpravili še v živi muzej medenjakov, ki so tipična sladkarija mesta Torun. Pierniczke najrazličnejših oblik izdelujejo že od srednjega veka! Po starem receptu potrebujemo za pripravo dobrih medenjakov poleg moke in medu še 5 obveznih začimb: črni poper, muškatni orešček, ingver, klinčke in cimet. Vsak izmed nas si je s pomočjo lesenega kalupa izdelal svoj dišeči medenjak!

Dan 7: sobota, 31. 5. 2025

Teden Erasmusovega izobraževanja na Poljskem se je iztekel, kot bi mignil. V soboto je bil na urniku le še povratek v Ajdovščino: prevoz v Varšavo, polet v Ljubljano in vožnja do doma.
In kaj smo se v tem tednu naučili?
Spoznali smo, da je Poljska lepo urejena in čista država, bogata z naravno in kulturno dediščino. Odkrili smo, da so Poljaki mirni in vzorno vzgojeni ljudje z odprtim srcem, s katerimi se je zelo enostavno spoprijateljiti in ustvariti prijetno vzdušje! Utrjevali smo svoje znanje angleščine in tudi italijanščine ter ugotovili, da pravzaprav poznamo že zelo veliko poljskih besed, saj so si slovanski jeziki podobni. Spoznali pa smo tudi, da se ljudje ne pogovarjamo zgolj z besedami, pač pa predvsem s srcem! Odkrili smo, da skupina najbolje deluje, če smo povezani med seboj in poskrbimo drug za drugega. Ugotovili smo, da obstaja z dobro voljo vsak dan najmanj tisoč razlogov za prešeren smeh! Naučili smo se, da telefona nimamo samo za nadležno odstranjevanje vsiljivih tržnih ponudb za BitchCoin-e, ampak se lahko z njegovo pomočjo tudi bolje orientiramo v mestu, preberemo kaj zanimivega o Torunu, urejamo svoje fotografije itd…
Naj ob zaključku še enkrat predstavim udeležence naše mobilnosti:
– Danijel: daleč najbolj romantična dušica v naši skupini!
– Vesna: najbolj nadarjena in dih jemajoča plesalka, ki ima živahne ritme že kar v krvi
– Karmen: z najbolj skrivnostnim nasmeškom, ki si ga nadene tudi pri kuhanju jote
– Branko: najbolj čudežno nadarjen učeči se odrasel za izvajanje virtuoznih vragolij na klavirju
– Marjetka: najbolj odločna in nabita z energijo, da je prekolesarila ves Torun
– Zorka: najboljša evropsko priznana kuharica češnjeve marmelade z nadnaravnim talentom za izdelavo poljskih pierogov
– Tanja: najbolj zanesljiva voditeljica, ki s stoično vedrino prebrodi vse morebitne grbinice in vdorninice na ravno začrtani Erasmusovi poti
– in nazadnje še Vlasta: najbolj zasvojena s pisarijo!
Do widzenia, Toruniu!

Vlasta Iljič Brecelj
fotografije: popotniki